Ha van még hely a kertünkben, vagy van egy jó barátunk, ismerősünk, aki örömmel helyet
keres egy fenyőfának, akkor célszerübb kisebb méretű földlabdás fenyőt vásárolnunk
karácsonyra.
Mire ügyeljünk a földlabdás fenyő vásárlásakor?
Igen nagy jelentősége van a vásárolt fenyőfa méretének, hiszen 8-10 napot kell kibírnia lakásunkban. Inkább kisebb méretű fenyőket válasszunk.
A kereskedők általában egyszer iskolázott földlabdás fenyőt kínálnak a karácsonyi fenyővásár különféle helyszínein.
Itt fontos megjegyezni, hogy kifogástalan minőségű földlabdás növényeket a faiskolákban, kertészeti lerakatokban találnak és nem a piacokon! Műanyag zacskóba csomagolt földlabdás fenyők biztosan nem faiskolai termékek!
- Hogy biztosabban megmaradhasson fenyőfánk, ezért 4-6 éves korú növényt válasszunk, aminek a magassága maximum 100 - 150 cm. Ezen növények földlabdája átlagos nagyságú, súlyuk 12-25 kg közötti. - A magasságnál nagyobb hangsúlyt érdemel a forma , ezüstfenyőknél ezen felűl még a szín.
A hálóba húzott lombú fenyőknél is érdemes a háló lehúzása után meggyőződni a szabályos formáról !
Edénybe ültetés
Vásárlás után rövid időn belül egy a földlabdánál nagyjából kétszer nagyobb edénybe kell ültetnünk a fát.
A földlabda alatt és mellett jusson hely a virágföldnek, amivel szorosan töltsük meg az edényt.
A sima kerti föld is megfelelő, de a tőzeget is tartalmazó (jobb víztartó képesség) csomagolt virágföld jobban megfelel a célnak.
Lehetőség szerint a lakásba bevitel elött egy-két nappal korábban végezzük el az ültetést
Öntözés
Beültetés után alaposan öntözzük be.
A lakásban már csak mértékkel kell öntözni, 2 naponta elegendő csak nedvesíteni a földet. Itt az a cél, hogy mérsékelten nedvesen legyen tartva a földlabda
Elhelyezés
Lehetőleg a fűtőtesttől minél távolabb helyezzük el a fát.
Ünnepek után
Fontos a hőmérsékleti átmenet biztosítása, mivel a beindulófélben lévő hajtásoknak újból nyugalmi állapotba kell kerülniük.
Legkésöbb az újév másnapján bontsuk le fenyőfát és határozzuk el, hogy kivisszük a lakásból.
A meleg lakásból egy 0 - 5 °C hőmérsékletű helyiségbe tegyük (lehet sötét is) , de semmiképp se vigyük a szabadba rögtön.
Leveleit permetezzük be vízzel és győződjünk meg arról, hogy nedves-e a földje (mérsékelt öntözés). További locsolás nem szükséges.
10 - 15 nap múlva kitehetjük a szabadba. Ekkor, ha tudjuk beültethetjük végleges helyére, de ha fagyos a talaj, akkorvárhatunk az ültetéssel tavaszig.
Legjobb, ha már előre elkészítjük az ültetőgödröt, és a kiemelt földet letakarjuk pl. fátyolfóliával, vagy műanyag fóliával. Ekkor jó eséllyel nem lesz fagyos a takaróföld, és bármikor elvégezhetjük a beültetést.
Ókori kertek Ókori kertek. Egyiptomban (i. e. XXXIII.-I. sz.) a termékeny Nílus-völgyben főleg csak egynyári növényeket termesztettek. Fákat, cserjéket magasabban fekvő, mesterségesen öntözött területre telepítettek.
Opuntia - Medvetalp Opuntia Mill. (medvetalp, Cactaceae). Fa v. cserje alakú kaktuszféle, mintegy százötven faja Amerikában Kanadától Patagóniáig honos. A tüskecsomók tövében horgas szőrképletek vannak, a virágok többnyire nagyok, selymes fényűek. A magvak kemények. A Földközi-tenger mentén és Ausztráliában néhány faj elvadult. Sok faja változatos növekedésű.