A hazánkban termeszthető gyümölcsfajok közül kevés tett meg olyan gyors és nagy utat egy évszázad alatt az erdőtől a házikerten át az üzemi ültetvényekig, mint az áfonya. Mint díszcserje is megállja a helyét, mivel szinte gyümölcs minden évszakban magára vonja az ember figyelmét.
Gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagot, és vitaminokat tartalmaz.
Élelmezési értékei közül talán a legismertebb az áfonyadzsem, mint a vadhúsok régi -szinte elengedhetetlen, finom ízesítője.
Az áfonya frissen vagy hűtve (2-3 hétig is tárolható) elsőrendű asztali gyümölcs, ami azonban igen sokféle formában feldolgozható (szörp, ivólé, lekvár, krémek, cukrozott gyümölcs, bor stb.)
Kíválóan lehet fagyasztani, - felengedve szinte ízletesebb, mint friss gyümölcsként. Szárítással viszont egy évig is eltartható.
Az áfonya gyümölcse jelentős A-vitamint tartalma révén a farkasvakság gyógyítására szolgáló gyógyszer alapanyaga.
Az áfonya termesztés sikerét az alacsony pH értéken kívül a talaj magas szervesanyagtartalma is befolyásolja.
Ezért szerves trágyát, tőzeget, fakérget, esetleg forgácsot kell a talajba keverni.
Elérhetünk pH csökkentést ventillált kénpor alkalmazásával is. Sekélyen gyökeresedik, gyökérzete szinte a talajt borító avar alatt helyezkedik el.
Ennek magyarázata, hogy a származási helyén gyakran vízelöntés borítja a talajt és az év nagy részén igen magas a talajvíz.
A víz szerepe a növény termesztésében kiemelkedő jelentőségű, mivel sekélyen gyökeresedik és ezen gyökerek a talaj leghamarabb kiszáradó rétegében helyezkednek el.
A talaj nedvesen tartását mulcsolással segíthetjük. Különös fontosságú az augusztus-szeptemberi csapadék, mert ebben az időszakban történik a következő évi termőrügyek differenciálódása.
Az áfonya bokrok kialakulásának aktív időszaka 6-8 év, de ennek ellenére az ültetés utáni évben már megjelennek az első virágrügyek.
A bokrok fejlettségi állapotától függően az ültetést követő 3-4-ik évtől kezdve az évi rendszeres metszés az alábbiakból áll:
Az áfonyabokrok metszését a nyugalmi időszak alatt bármikor végezhetjük, de a virágzás elötti tél végi időszak ajánlott inkább.
Előfordulhat ugyanis, hogy a vesszők hegye a tél folyamán kissé visszafagy és ezt a tél végi metszés során már figyelembe tudjuk venni.
Az áfonya érett gyümölcse hűvös pincében pár napig eltartható minőségromlás nélkül.
Hűtőtérben 0 fokos hőmérsékleten néhány hétig , gyorsfagyasztva pedig hónapokig is tárolhatjuk.
A legtöbb áfonyafajtára jellemző, hogy az első két szedésből kapjuk a nagyobb bogyókat, illetve az első szedésből származó gyümölcs jobban tárolható.
Fürtös áfonya - Az USA keleti partvidékén őshonos. Nemesítésével 1900 óta foglalkoznak
Savanyú talajt kíván, de a 7 pH-t is elviseli, ennél lúgosabb környezetben azonban elpusztul. Rovarporozta növény, a pollen átvitelét elsősorban poszméhek végzik.
Jól bírja a téli hideget, -23 °C-nál sem károsodik.
Napos helyet kedvel.
Gyümölcse elhúzódóan érik, július végétől szeptember elejéig.
Középerős növekedésű, felfelé törő hajtásrendszerű áfonya fajta. A vesszők színe a tenyészidőszakban zöldessárga, a nyugalmi időszakban skarlátvörös.
Fürtje nagy, közepesen laza szerkezetű, bogyói igen nagyok.
Bogyója középnagy vagy nagy. Középkék színű, hamvas.
A bogyó könnyen leválik a szárról, jól rázható. Íze kellemesen savanykás, mérsékelten fűszeres. A legtöbb fajtánál fagyállóbb és szárazságtűrőbb.
Az egyik legnagyobb és legkiegyenlítettebb hozamú, középérésű fajta. Erős metszést igényel.
Törpe áfonya fajta. Korán termőre fordul, kitűnően alkalmas dézsás termesztésre.
Díszítőértéke megeggyezik a Vaccinium Bluecrop fajtáéval.
Teljesen télálló, nagyhozamú fajta, gyümölcse jól tárolható és szállítható.
Egyéb áfonya fajták
Bokra rendkívül erős növekedésű, széles hajtásrendszerű. A vesszők színe a tenyészidőszakban világoszöld, a nyugalmi időszakban skarlátvörös. Virágrügye zömök, tompakúpos. Levele közepesen nagy, lándzsahegy alakú. Levéllemeze épélű.
Gyümölcsfürtje nagy, meglehetősen tömött, bogyói nagyok, hamvaskék színűek. Íze nagyon jó, aromás.
Teljesen télálló, nagyhozamú fajta. Jó tápanyagellátást igényel. Középkorai érésű.
Vaccinium vitis-idaea Vörös áfonya
Kifejezetten savanyú 3-5 pH talajokat, teljes napfényt kíván.
A növény 5-30 cm magas törpecserje, télen is zöld 1-3 cm hosszú levelekkel.
Jól tűri a téli hideget, elviseli a -22C-ot is. Virágzási ideje május - június, virágai öntermékenyülésre hajlamosak. Gyümölcse 5-10 mm-es, kezdetben fehér, éréskor skarlátpiros, vörös színű.
Az Amerikai tőzegáfonya Amerika északi részén őshonos, igen hosszú életű örökzöld törpecserje, kis bokor.
A Vaccinium oxycoccos - tőzegáfonya - nevű növény alfaja, melyet 1760-ban vettek kultúrába Hollandiában.
A nyirkos, laza talajokat kedveli, ahol a talaj pH értéke 3,2-4,5 között van. A hó nélküli hosszú hidegek a növény kiszáradását okozhatják.
Szereti a teljes napsütést és a szélvédett helyeket. Jellemző a növényre, hogy a talaj felső rétegében vízgyökereket fejlesszen.
A gyökerek a talajmikróbákkal szimbiózisban élnek. Gyümölcse egyben gyógynövény is magas antioxidáns tartalma miatt.
Magassága 1,5-2 méter.