Tárkony
A tárkony terjedő tövű évelő növény, 5-6 évig maradhat egy helyen. Jó vízgazdálkodású, tápdús talajon nagy lombtömeget fejleszt.
Egy-két tárkony tő fedezi a család fűszer szükségletét. Édeskés, borsos, kissé ánizsos ízű.
Fiatal levelei május végén, június elején a legaromásabbak.
Salátákhoz, mártásokhoz, levesekhez, zöldbabból készűlt ételekhez használják.
A tárkony házi szaporításával várjuk meg a bőfényű, melegebb tavaszi időszakot (május) és ekkor ültessük el a jó, megbízható helyről szerzett zöldellő töveket 30*40 cm-es tőtávolságra.
Vízigényes növény és meleg, napos helyeken fejlődik jól. A növény 1 méter magas, és gyökérsarjakkal bokrosodik. A hajtásokat idejében körülkötéssel védjük az elterüléstől.
A francia konyha kedvenc fűszere. Savanyúságokhoz, fűszerkeverékekhez adják. Levelei édeskés, kesernyés, borsos, kissé ánizsos ízűek.
A petrezselyemhez hasonlóan levesek, szárnyas, hal és vadas ételek, birka és báránysült, zöldbab, borsó és burgonyafőzelék ízesítésére kiváló.
Régebben majd minden házban kedvelt és gondosan őrzött fűszer volt a tárkony. Erdélyből került hozzánk.
Ma ismét kezd divatba jönni és mindjobban keresik. Friss, és zöld állapotban és megszárítva használják.
A tárkonyfűre annyi ecetet öntünk, hogy ellepje, néhány nap múlva annyira átveszi a tárkony illatát, hogy leszűrve bármilyen felsorolt ételt ízesíthetünk vele.
aszkorbinsav, aszparagin, aszparaginsav, A vitamin, B1 vitamin, B2 vitamin, béta karotin, cink, C-vitamin, eugenol, fehérje, fellandrén, fenilalanin, fenol, foszfor, fruktóz, galluszsav, glicin, glutamin, glutaminsav, glükóz, gyanta, herniarin, illóolaj, jód, kálium, kámfor, karvon, koffeinsav, kumarin, leucin, limonén, linalool, magnézium, mangán, mentol, menton, nátrium, niacin, poliacetilén, prolin, rozmarinsav, rutin, szacharóz, Szálak, szalicilát, szalicilsav, szénhidrát, Szerin, terpének
fájdalom, hashajtó, köszvény, láz, skorbut, szorongásos zavarok